דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

סרטן השד - איך נוצר סרטן השד

סרטן השד

סרטן השד יכול לתקוף נשים בכל גיל ובכל מצב רפואי (במקרים נדירים המחלה אף עלולה להוות את נחלתם של גברים), מהסיבה הזאת, חשוב מאוד לערוך כל תקופת זמן קצרה בדיקה ידנית – אבחון מוקדם של המחלה מהווה את הסיכוי הטוב ביותר להחלים ממנה וכמובן, אבחון מוקדם שכזה יכול להציל חיים. את הבדיקה ניתן לעבור אצל רופא המתמחה בתחום זה. חשוב לציין, שכיום ישנם דרכים שונות וסוגים שונים של טיפולים אשר יאפשרו לחולות לשוב לחייהן – אך כמובן, בכדי שזה יתאפשר, חשוב מאוד להקפיד ולהיבדק ובמידת הצורך לפנות לטיפול ייעודי באופן מידי.

איך נוצר סרטן השד?


סרטן השד הוא סוג של גידול ממאיר אשר מתפתח מהתאים של השד. ישנם סוגים שונים של סרטן השד כאשר את הסוג המסוים של הסרטן ניתן לזהות באמצעות בדיקות ייעודיות. חשוב לדעת שמצב של גוש בשד, לא בהכרח יעיד על קיום של סרטן – ברוב המקרים, גושים בשד יהיו שפירים – שמה של תופעה זאת נקרא ציסטות. כאמור, סוגי הגידולים השפירים בשד הינם רבים, כאשר בחלק מהמקרים, הסובלות מגושים אלו עלולות לחוש גם תחושת כאב ואי נוחות באותה הנקודה – הכאב יחמיר בסמוך למחזור החודשי.
גידול ממאיר לעומת זאת שהוא סרטן השד – ישתייך בדרך כלל לסוג קרצינומה – גושים מהסוג הזה עלולים להתפתח אם הם לא מטופלים בזמן ולשלוח גרורות גם לאיברים אחרים בגוף – זאת הסיבה העיקרית בגינה איתור מוקדם של הגוש הוא כל כך חשוב ומשמעותי – בכוחו למנוע את ההתפתחות של סרטן השד ולאפשר לחולות לקבל טיפול מקצועי ואיכותי אשר יאפשר להן בסופו של דבר להחלים מהמחלה ולשוב לחיי השגרה שלהן.

שלבים שונים של סרטן השד
בכדי להבין את מצבה של המטופלת, נהוג לסווג את סרטן השד לשלבים שונים – לדוגמא, שלב 0 יהיה שלב התחלתי, שלב בו הגידול הינו ממוקד באותה הנקודה ולא שלח גרורות לאזורים אחרים בגוף. השלבים הבאים יהיו 1,2,3 ושלב 4 שהוא השלב המסוכן ביותר – שלב בו הגידול כבר שלח גרורות לאיברים אחרים בגוף – סיכוי ההחלמה מסרטן הנמצא בשלב הזה, הוא יחסית נמוך ועומד על אחוזים בודדים בלבד.

כאמור, החשיבות של איתור סרטן השד בשלב מוקדם הינו גבוה ולכן, חשוב שכל אישה ובעיקר מי שהיגיעה לסביבות גיל ה-30 תגיע להיבדק כל פרק זמן בכדי לוודא שבמקרה והיא חולה, המחלה תאותר בזמן.