דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

ניתוח סרטן השד – כיצד ההליך מתבצע?

ניתוח סרטן השד – כיצד ההליך מתבצע?

קיימים מספר סוגים של ניתוחי סרטן השד – כאשר סוג ניתוח סרטן השד, יבחר על ידי הרופא המנתח, לאחר שיבדוק את המטופל ויבין מה מצבה. סרטן השד יכול להיות נקודתי ולהתרכז אך ורק באזור השד ומצד שני, סרטן גם יכול להתקדם לאזורים נוספים בגוף – ההחלטה לגבי סוג הניתוח המתאים מתבססת רבות על רמת ההתפשטות של הסרטן – האם הוא נקודתי, האם הוא התפשט לכיוון דרכי הלימפה או שהוא כבר הספיק להתפשט גם לאזורים רחוקים יותר.
 

ניתוח סרטן השד – הסוגים השונים של הניתוחים
ישנם סוגים שונים של ניתוחי סרטן השד – כאשר ישנו ניתוח להסרת השד כולו וישנו גם ניתוח אשר ייעודו להסיר את הגידול בלבד – סוג הניתוח אשר יבוצע יהיה תלוי בגודל הגידול וברמת התפשטותו. כמובן, שההחלטה על סוגי הניתוח תבוצע רק לאחר שהרופא יבצע בדיקות יסודיות ויבין לעומק את מצבה הבריאותי של המטופלת – באמצעות הממצאים אשר יתקבלו בהליך של הבדיקות תקבע ההחלטה על אותו סוג ניתוח.
ניתן לחלק את סוגי ניתוחי סרטן השד לשני סוגים עיקריים: ניתוחים אשר ייעודם טיפול מקומי וניתוחים אשר ייעודם טיפול מערכתי – כגון טיפול כימי.   
חשוב לציין שבמקרה של סרטן שד, רוב הנשים אשר מאובחנת אצלן המחלה, יעברו ניתוח כבר בשלב התחלתי אשר ייעודו הסרת הגידול בשלומות עם שוליים נקיים. בסיום הניתוח יהיה ניתן לבדוק האם הסרטן התפשט לאזור הלימפה או  לא – בהתאם לתוצאות תתקבל ההחלטה לגבי המשך הטיפול באותה אישה – האם יש צורך לבצע כריתת שד חלקית, כריתת שד מלאה או כריתת שד רגילה.

כאמור, קיימים סוגים שונים של ניתוחים אשר ייעודם לטפל בנושא של סרטן השד – כמו בסוגי סרטן אחרים, גם במקרה הזה, ככל שהאבחון של סרטן השד יתבצע בשלב יותר מוקדם גם הניתוח יהיה פחות מורכב – לסרטן כידוע, יש נטייה להתפשט ובמקרים בהם הסרטן שלח גרורות לאיברים שונים, החולה כבר נמצאת בסיכון חיים. מהסיבות הללו, חשוב מאוד שנשים ובעיקר מעל גיל 30 תהיינה מודעות לנושא של סרטן השד ותדאג לבצע אבחון למחלה בכל תקופת זמן – בצורה כזאת יהיה ניתן לאבחן את המחלה בשלבה המוקדמים ואותו ניתוח סרטן שד אשר יבוצע יהיה ניתוח פחות מורכב והמטופלת תהיה בעלת סיכויי החלמה הרבה יותר גבוהים מאשר במקרים בהם האבחנה תתבצע בשלבים מאוחרים.