דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

הרניה – הגדרה ודרכי טיפול

 

מהי הרניה?

 

הרניה, מהווה מצב קליני אשר נוצר כתוצאה מהיחלשות של שרירי דופן הבטן. המחלה נפוצה למדי בקרב ילדים ומבוגרים, ישנן מספר סיבות מדוע היא יכולה להופיע. כגון, היא עלולה להתפתח בשל גורמים מולדים, פעילות פיזית מאומצת, פציעה, טראומה, או השמנת יתר. במצב של הרניה, איברים פנימיים פולשים לחלל הבטן הידוע בשם, חלל הצפק. במקרים רבים ניתן להחזיר את האיבר, באמצעות דחיפה שתשיב אותו למקומו, מחוץ להרניה. ברוב המקרים, מצב של הרניה, אינו מסוכן, אלא כשמדובר בהרניה כלואה. זהו מצב, שבו איברים פנימיים בולטים לתוך חלל הצפק. לעיתים, סיבוך של המצב עלול להוביל להפרעה בזרימת הדם, שכתוצאה ממנה עלולים להיווצר, חסימת מעיים, או נמק.

 

כיצד מטפלים בהרניה

 

כאשר רופאים מאבחנים הרניה כלואה, הם ממליצים לבצע התערבות כירורגית, גם אם המטופל אינו סובל מכאבים, אפילו במצב של סיבוך. התיקון של הרניה כלואה יכול להתבצע בשתי דרכים: באמצעות הרדמה מקומית, או בהרדמה כללית. מדובר בניתוח שנחשב ליחסית בטוח בהשוואה לניתוחים אחרים, גם אם הוא אינו מומלץ, עבור כל ציבור החולים. החולים שאינם מתאימים לניתוחי הרניה הינם, בעלי מחלות אחרות, חולים המשתייכים לגיל השלישי ובעלי הרניה מאד קטנה.

 

כעיקרון, חולים שעברו ניתוח לתיקון הרניה, נשארים לאשפוז לאחר הניתוח, לפרק זמן של יומיים. במקרה של סיבוך, החולים נשארים באשפוז ולהשגחה לתקופה ארוכה יותר. בדרך כלל, משך ההחלמה נע בין שבועיים עד שלושה שבועות. לאחר תקופת ההחלמה האדם יכול לחזור לשגרת חייו הרגילה. עם זאת, לאחר הניתוח, המנותחים יהיו מוגבלים בכל הנוגע להרמת משקל כבד, או ביצוע של פעילות גופנית מאומצת.

 

ניתוח לא מסובך, אך לעיתים הכרחי

 

הנטייה של מרבית הרופאים הינה להימנע מהתערבות כירורגית במקרים שאין בהם צורך, כולל במקרים של הרניה, כשהיא קטנה מאד. אך במקרים אחרים, כאשר מתברר שהמקרה עלול להסתבך, או שהוא מפריע מבחינה אסתטית, או גורמת לכאבים למטופל, החולים במחלה, מופנים לחדר הניתוח לביצוע ניתוח לתיקון הרניה. הבשורות הטובות למי שסובל מהרניה, היא שהיום אפשר לעבור ניתוחים בשיטות מתקדמות, שאינם אורכים יותר מ-15 דקות, ושהמנותח משתחרר לביתו עוד באותו היום. לאחר התאוששות של כרבע שעה, או קצת יותר, תלוי במצבו של המנותח, הוא משתחרר לביתו להמשך שגרת חייו, ללא צורך באשפוז, או בימי מנוחה.

 

גם אם זה לא נראה רציני, חשוב לטפל בהרניה בהקדם האפשרי

 

למעשה, ניתוח לתיקון הרניה, נחשב לאחד מהניתוחים השכיחים ביותר בתחום הרפואה. כאשר מטופל מאובחן עם הרניה, יש להתחיל באופן מיידי בטיפול למניעת מצב של החמרה או סיבוך. במקרים כאלה, הרופאים לוקחים בחשבון את האופציה של ניתוח לתיקון המצב. כאשר מתגלה הרניה כלואה, על החולה לעבור ניתוח חירום, כדי למנוע סיבוכים קריטיים נוספים, או אפילו, מקרים של מוות.