דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

מהו הבקע וכיצד נטפל בו

 

מהו הבקע וכיצד נטפל בו

מהו בעצם הבקע, האם יש דרך למנוע את היווצרותו וכיצד ניתן לטפל בו. קיבצנו פה עבורכם מעט מידע בנושא.

מהי ההרניה?

הרניה, הידועה בשמה בקע, היא למעשה התרופפות דופן הבטן באזור הבטן התחתונה. דבר אשר עלול לגרום להתרחבות דמוית שק של חלל הבטן באזור המפשעות או הטבור, תלוי במיקום הבקע.  כך שלמעשה נוצרת שלוחה של חלל הבטן ולשם מצליחים לנדוד ולהדחק חלק מהאיברים הפנימים שמקומם הטבעי הוא בבטן. המבקע הנפוץ ביותר הוא הבקע המפשעתי.

הרניה נוצרת כתוצאה מהיחלשות דפנות שרירי הבטן. לעיתים זהו משהו מולד ולעיתים מדובר בתהליך של הזדקנות. מקובל לחשוב כי זוהי תוצאה של מאמץ גופני חד פעמי מוגזם, אבל טרם נמצאו לכך הוכחות חותכות.

איך נזהה אותה?

לרוב האדם הסובל מהרניה ירגיש נפיחות באזור המפשעה או באזור הטבור לעיתים רבות בזמן מנוחה לא ירגישו בבעיה או בהבדל כלשהו. אך התסמין הנפוץ ביותר הוא כי בזמן מאמץ, שיעול או צחוק לפתע יבחינו בנפיחות היוצאת מאותו האזור ואף יתכן שירגישו בכאבים. ישנם אנשים אשר התסמינים שלהם יגיעו בצורת כאבים עזים אשר כמובן מתחזקים בזמן מאמץ. הסיבה לכך שהנפיחות וכאבים מתעצמים בזמן מאמץ היא כי שרירי הבטן עובדים קשה בזמנים אלו. וכך הם זזים ונדחפים גם לעבר השק שנוצר.

האם קיימים סיכונים בהרניה?

בקע שלא מטופל יכול להגיע למצב מסכן חיים. ישנם אנשים החיים עם הרניה במשך שנים עד אשר הם מרגישים כי הכאבים הופכים להיות בלתי נסבלים. אסור להזניח את ההרניה ויש לגשת לרופא ולבדוק יחד איתו מהו הטיפול המתאים עבורכם. החשש העיקרי בהימצאות הרניה היא כי יווצר שק עם איברים פנימיים אשר לא נוכל להחזיר חזרה לחלל הבטן. מצב כזה הוא מצב מסוכן היכול לגרום לדברים כגון חסימת מעי או זיהומים חמורים אחרים עד כדי מצב מסכן חיים. לכן יש לגשת בהקדם לטפל בהרניה על מנת לסיים את הטיפול לפני שמצב הופך להיות בלתי הפיך.

איך נטפל בה?

יש לגשת לרופא המטפל על מנת להיות במעקב. על סמך המעקב הרופא יחליט מתי יש צורך לגשת לניתוח ולהחזיר את חלל הבטן לקדמותו.