דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

ניתוח סרטן השד

 

ניתוח במקרים של סרטן השד הוא הטיפול הנפוץ ביותר. לאחר ביצוע הניתוח ניתנים טיפולים משלימים כמו הקרנות למניע חזרת המחלה. קיימים שני סוגי ניתוחים לסרטן השד. ניתוח הסרה חלקית וניתוח הסרה מלאה. ניתוח להסרה חלקית פרושו שהשד אינו נכרת לגמרי אלא רק הגידול והרקמות שסביבו , ניתוח הסרה מלאה משמעו כריתת השד כולו.

מחקרים מראים שאין קשר בין סוג הניתוח המבוצע( הסרה חלקית או הסרה מלאה) לסיכויי ההחלמה ומניעת חזרת המחלה, במיוחד עם נותנים טיפולים משלימים לאחר הניתוח. לכן כיום האופציה הנפוצה יותר היא ניתוח להסרה חלקית.

ניתוח להסרה חלקית

בניתוח להסרה חלקית הרופא יוצר חתך בשד ומוציא פלח מתוך השד באזור הגידול , אם הוצאה זו מספיקה , המנתח יסתפק בזאת, במקרה שיש להוציא עוד הרופא ימשיך בהוצאה לעומק כך שכל הגידול והרקמות שסביבו יוצאו מהגוף. לאחר הניתוח נשלחות הרקמות לבדיקת מעבדה כדי לבדוק האם הן חיוביות כלומר נגועות בגידול או שליליות – אינן נגועות בגידול הסרטני. בדיקה זו חשובה ביותר מכיוון שאם הרקמות אכן חיוביות יש לבצע ניתוח נוסף שישלים את הוצאת הגידול כולל האזור הנגוע שמסביבו. מחקרים מראים שסיכויי חזרת המחלה גדלים במקרים בהם לא בוצע ניתוח משלים לרקמות חיוביות. כיום ישנן טכנולוגיות מתקדמות שמאפשרות בדיקת רקמות תוך כדי הניתוח והוצאת כל הגידול במקרה הצורך בניתוח אחד, ללא צורך בניתוח חוזר.

לאחר הניתוח

הניתוח נחשב לניתוח לא מסובך , במקרים מסוימים השד יכול להיות מעוות, תלוי בכמות הרקמות שהוסרה .

הסיכונים הצפויים מהניתוח תלויים בכמות הגוש שהוצא יחד עם הגידול.

ניתוח להסרה מלאה

ניתוח להסרה מלאה מתחיל עם חתך במרכז השד , ממשיך בהסרת מרבית רקמת השד עד להגעה לעצם הבריח, הצלעות והשריר שמאחורי בית השחי. במקרה הצורך יסיר המנתח את בלוטות הלימפה. חשוב לציין שבכל סוגי הניתוחים תתכן הסרה של בלוטות הלימפה או של חלקן בהתאם לתוצאות בדיקה ביופסית. לאחר סגירת החתך נוצרת צלקת שטוחה במקום, כדי למנוע הצטברות נוזלים במקום המנותח מצמידים נקז שמנקז את הנוזלים החוצה.

לאחר הניתוח

חשוב לבצע תרגילי פיזיותרפיה כדי לשמור על יציבה נכונה וזקופה של הדוף ושל הכתפיים וכדי להבטיח מתיחה של הצלקת.