דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

אבחנה מוקדמת של סרטן השד

אבחנה מוקדמת של סרטן השד

 

הסימן המרכזי המעלה חשד לסרטן שד היא תחושה של גוש בשד, אך קיימים עוד סימנים העשויים להעיד על סרטן השד. אבחנה מוקדמת של סרטן שד תמנע סיבוכים עתידיים ועל כן במקרה של תחושה חריגה ומראה מומלץ מאד לבצע אבחנה מוקדמת של סרטן השד.

לאור המודעות הגדלה והולכת בקרב נשים בעולם ובישראל, ישנה חשיבות גבוהה להקפיד לעבור בדיקות סקר שגרתיות לאבחנה מוקדמת של סרטן השד. מאחר ולא תמיד ניתן לזהות תסמינים וסימנים בולטים לעין במיוחד בשלבים המוקדמים.

כחלק מהבדיקות הראשוניות לאבחנה מוקדמת של סרטן השד ניתן לאתר גושים חריגים בשד בבדיקה עצמית למימוש השד או על ידי רופא נשים או כירורג שד מומחה. כל אישה אמורה להכיר את מבנה השדיים שלה ועל כן כבר בשלבים המוקדמים ניתן יהיה לזהות תופעות חריגות. בבדיקת שד אצל הרופא נבחנים מעבר לרקמת השד גם בלוטות הלימפה בבית השחי והצוואר. הבדיקה מבוצעת בישיבה ובשכיבה. לאחר הבדיקה הידנית יש לבצע בדיקת הדמייה הנקראת ממוגרפיה.

בדיקות לאבחנה מוקדמת של סרטן השד

הבדיקה המרכזית שמעלה את הסיכויים לאבחנה מוקדמת של סרטן השד ומשפרת את סיכויי ההחלמה מהמחלה היא בדיקת ממוגרפיה. הבדיקה מהווה הדמית רנטגן של השד, וכלולה בישראל בסל הבריאות אחת לשנתיים לנשים בגילי 74-50 בסיכון רגיל לסרטן השד, וכן אחת לשנה לנשים בגילי 40 עד 49 בקרב נשים בסיכון משפחתי לסרטן השד. לממוגרפיה מספר בעיות, ובהן שיעור גבוה של תוצאות חיוביות שגויות ובעייתיות בזיהוי גידולים בשד בקרב נשים עם מבנה שד צפוף.

 

בבדיקה חדשנית יותר לאבחנה מוקדמת של סרטן השד המכונה MRI, יש יתרון בכך שאינה מכילה קרינה וניתן באמצעותה לסמן ממצאים חריגים בשד בצילום תלת מימד שמקל את הזיהוי הוודאי באם קיים לסרטן השד וסוגיו.

לאור התפתחות הטכנולוגיות בעולם הרפואה בכלל והאבחון והטיפול בסרטן השד בפרט, ישנם עוד מגוון בדיקות הנעשות לאבחנה מוקדמת של סרטן השד כמו: אולטרה סאונד, סריקת PET, הדמיה מולקולארית, ביופסיה ועוד.

 

למרות כל הבדיקות לאבחנה מוקדמת של סרטן השד, מומלץ לפנות לחוות דעת שנייה כדי לקבל חיזוק או שלילה לאבחנה שניתנה. חוות דעת שנייה חשובה לאבחון הפתולוגי והן לגבי סוג הטיפול המותאם. אחד הרופאים המומחים בנושא ולהם ניסיון רב שנים בתחום, הוא פרופסור שלמה ללצ'וק.

פרופסור שלמה ללצ'וק הינו מנתח כירורג בעל רקורד וניסיון מוכח למעלה מ-35 שנה ומתמחה בטיפול ובאבחנה מוקדמת של סרטן השד. בניסיונו העשיר, פיתח פרופסור שלמה ללצ'וק מכשיר אבחון המונע ניתוחי סרטן השד מיותרים. חשוב לציין גם כי אבחנה מוקדמת של סרטן השד בקרב נשים, לרוב ניתן להחלמה. וגם הניתוח כיום נעשה בשיטות טכנולוגיות ללא תפרים מיותרים וכו'. אם אתן אובחנתם או שנבדקתם ואתן חוששות להתפתחות סרטן שד, פרופסור שלמה ללצ'וק ישמח להעניק לכן ייעוץ טלפוני נוסף וביחד אתכן יוחלט על דרכי הטיפול הטובים ביותר להשגת התוצאה המתבקשת ולהחלמה מהירה.

 

אבחנה מוקדמת של סרטן השד