דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

בדיקת סרטן השד - על הבדיקה

בדיקת סרטן השד

בדיקת סרטן השד - על הבדיקה

מדי שנה מאובחנות בארץ כ-5000 נשים החולות בסרטן השד. עלייה בשיעור האבחון הראשוני תורמת לירידה בשיעורי התמותה, אמצעי הטיפול וסיכויי הריפוי. עיקר התחלואה היא בנשים מעל גיל 50. שיעור התחלואה הנמוך הוא בנשים ילידות אסיה. בשנים האחרונות יש מגמה של עלייה בהישרדות מהמחלה- מעל ל-85% הצלחה וירידה של 25% בתמותה. סרטן השד הוא גם מחלה התוקפת גברים. תאים סרטניים עלולים להתפתח ברקמת השד מאחורי הפטמות אצל הגבר. אומנם הוא נפוץ יותר בנשים, אבל גם גברים לוקים בזה. בשנת 2013 אובחנו כ-70 גברים עם סרטן השד. הגורמים לסרטן השד אצל גברים שונים מהסיבות לסרטן שד אצל נשים. ביניהם: מוטציה בגן, גנטיקה במשפחה של סוגי סרטן שונים, רמות אסטרוגן גבוהות, טיפולי קרינה ועוד. גם גברים הסובלים מתסמונת ע"ש קליינפלטר עלולים לסבול בסרטן השד.  בדיקת סרטן השד היא אחת הבדיקות החשובות ביותר באיתור ומניעה של המחלה. בנוסף אנו ממליצים להגיע עם כל חשד, לכירורג מומחה של בדיקת סרטן השד שיוכל באמצעות מישוש, לאתר אם קיים גוש כלשהו בשד ויפעל בהתאם.

סימנים ואבחון של סרטן שד

איתור של גוש בשד, הוא הסימן הכי ברור ונפוץ לקיומו של סרטן בשד. יש גם סימנים נוספים העלולים לנבוע מקיומו כמו: שינוי בצורת השד או בגודלו, הפרשות מהפטמה, שקיעה של הפטמה פנימה, כיבים בעור, פריחה על הפטמה או מסביבה, גוש בבית השחי. כל אלה יתבררו באבחון יסודי המקובל לעשות כאשר יש חשד לסרטן השד. אצל גברים, יתחיל ברוב המקרים האבחון ע"י תלונה אצל רופא המשפחה שיפנה להמשך בדיקות. 

בדיקת ממוגרפיה, אולטראסאונד ועוד

מכיוון שסרטן שד נפוץ יותר בנשים, הן נדרשות לעשות בדיקת סרטן השד שהיא, סריקת ממוגרפיה באופן קבוע כל שנתיים.  מדובר על בדיקת רנטגן מהירה, שעשויה לגלות שינויים בשד. בדיקה זו אגב, פחות רלבנטית לגבי סוגי סרטן השד אצל גברים. מטרתה של בדיקת הממוגרפיה היא לזהות סרטן שד בשלב מוקדם כאשר נראים שינויים ממאירים כמו: גושים זעירים בלתי ניתנים למישוש, הסתיידויות ועוד. בדיקה זו מומלצת לכל אישה מגיל 50 ומעלה אחת לשנתיים. נשים שנמצאות בקבוצת סיכון גבוהה, צריכות לעשותה עפ"י המלצה של רדיולוגית.

בנוסף סריקת אולטרסאונד עם גלי קול, אשר בונה תמונה תלת ממדית, תוביל למידע על  הגוש אם הוא מכיל נוזלים או מוצק. אם חלילה יתגלה כי הוא חשוד, תילקח ממנו ביופסיה שתועבר לבדיקות מעבדה, כדי לגלות אם מדובר בגידול חלילה ממאיר או שפיר. 
אבל נראה כי הבדיקה החשובה ביותר, היא בדיקת מישוש השד, שרק כירורג מיומן יכול ומצליח לבצע אותה וגם לאתר גושים. חשוב מאוד לעשות בדיקת סרטן שד, אצל כירורג שיודע לאתר את הגוש אם חלילה יש כזה ויפעל מיד בהתאם. 

דרגות המחלה בסרטן שד גברים ונשים

סוג הגידול הסרטני, שלב המחלה והיקף החדירה וההתפשטות שלו בגוף, אחרי בדיקת סרטן שד ובירור מעמיק, הם שקובעים את דרגת המחלה- Stage. גידול סרטני עלול להתפשט לאיברים אחרים דרך מערכת הלימפה או הדם. אלה משמשים כחלק ממנגנוני ההגנה של הגוף במחלות או דלקות. מערכת הלימפה עשויה מרשת קשריות (לימפה) המחוברות זו אל זו בצינוריות המכילות את נוזל הלימפה. שלב המחלה נקבע גם בהתאם לקרבת הלימפה לאזור בו אותר הגידול. קביעת שלבי סרטן השד אצל גברים נעשה בשיטת TNM. T מתייחס להיקף הגידול וההתפשטות שלו לרקמות ולכלי דם.  אצל נשים רוב גידולי השד הם מסוג קרצינומה מסוגים שונים. זה יכול להיות גידול חודרני, מעבר לצינוריות שבתוך רקמת השד או מוגבל לצינוריות בלבד. סוגי הגידולים הם: סרטן שד לא חודרני, סרטן שד חודרני שמהווה כ-85% ממקרי קרצינומות בשד. ויש גם כמה תתי סוגים נדירים. 

ניתוח אצל כירורג מומחה 

במקרים של סרטן השד, אחרי בדיקת סרטן השד ואבחון, ניתוח הוא הטיפול הראשוני והמקובל. רצוי לעשות זאת אצל כירורג מומחה בתחום, עם ניסיון בניתוחי הסרת גידולי סרטן השד. לעתים מתבצעים גם טיפולים הורמונאליים או כימותרפיים כדי להקטין את הגידול. זוהי גישה המקובלת במקרים של חשש מהתפתחות מהירה של הגידול. ישנם כמה סוגי ניתוחים: יש הסרה מניעתית, הסרה חלקית והסרה מלאה. ההחלטה לגבי הניתוח שכדאי לבצע דורשת הרבה פעמים חוות דעת שנייה אצל כירורג מומחה.

אולי יעניין אותך גם: כיס מרה