דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

מהו בקע סרעפתי?

בקע סרעפתי

מהו בקע סרעפתי?

בקע סרעפתי הנו פגם שיכול להופיע בטבור, במותן, במפשעה, בדופן הבטן, בסרעפת ועוד. זוהי הפרעה של מעבר רקמה או חילק מאיבר בגוף לחלל או איבר אחר באזור. בקע מתרחש בדרך כלל כאשר חלק מהקיבה מוצא את דרכו למעלה, באמצעות הסרעפת אל חלל בית החזה. מקרי בקע סרעפתי שכיחים עם העלייה בגיל. כ-10% יסבלו מההפרעה מתחת לגיל 40 ו-50% מהאנשים עד גיל 60. הרבה פעמים אין לכך שום סימפטומים, כך שקשה לקבוע במדויק איזה אחוז מהאוכלוסייה סובל מכך.

ברוב המקרים לא ידועות הסיבות המדויקות להתפתחות בקע סרעפתי. הן עלולות להיות בעקבות חבלה פיזית, מום מולד, טראומה ועוד. הרמת משאות, הקאות, עצירות ולחץ עקב שיעולים, כמו גם בעיות בגב, עקמת או שחיקת הדיסק הבין-חולייתי וכן עודף משקל עלולים להיות הסיבות של בקע סערפתי.

מהי סרעפת?

סרעפת היא השריר המפקיד בין חלל הבטן לחלל בית החזה. הוושט, מחבר בין הפה לקיבה. בקע סרעפתי מתפתח, כאשר רצועות ושרירים מאזור פתח הסרעפת נחלשים, ומאפשרים חדירה דרך של הקיבה אל חלל בית החזה. 

הסרעפת בנויה משרירים ויש לה צורה של כיפה. היא מפרידה בין חלל הבטן לחלל בית החזה. דרכה עובר הוושט אל הקיבה. כאשר נושמים נשימות עמוקות, הסרעפת עולה ויורדת ותפקידה הוא  יחד עם הצלעות להגדיל את חלל בית החזה. כאשר היא מתכווצת היא מגדילה את חלל בית החזה והריאות מתמלאות באוויר.

סוגים של בקע סרעפתי

  • בקע סרעפתי גולש. מהווה כ-95% ממקרי הבקע הסרעפתי. המעבר ושט-קיבה נודד מעל הסרעפת, ומרבית הקיבה נשארת בחלל הבטן.
  • חלק מהקיבה (הפונדוס) חודר דרך הסרעפת אל חלל בית החזה.
  • הסוג השלישי הוא שילוב בין בקע סרעפתי גולש  לבין זליגת הפונדוס אל בית החזה.
  • הסוג הרביעי הוא זליגה של איבר כלשהו מהבטן דרך הפתח של הבקע הסרעפתי אל חלל בית החזה.

תסמינים של בקע סרעפתי

רובם של הבקעים, הנם ללא תסמינים. בקע שגדל יוצר סיכון להתפתחות של הפרעות שונות ובהן:  קוצר נשימה, קושי בבליעה, גיהוקים, תחושת שובע ועד לדימום כלשהו ממערכת העיכול. 

בקע סרעפתי לכשעצמו אינו מסוכן. הוא עלול לגרום לריפלוקס או סימפטומים של כליאת הקיבה בשק הבקע, חסימה בקיבה ועוד. נציין כי מצבים אלה הם מצבי חירום המחייבים פנייה דחופה למיון.

הקשר בין ריפלוקס (החזר קיבתי-ושטי) ובקע סערפתי?

ריפלוקס או בשמו האחר- החזר קיבתי-ושטי, הוא מצב בו מתרחשת עליה של חומצות קיהל או מזון אל אזור הוושט הרחיקנית (החלק העליון של הושט). אז יכולים לחוש הסובלים מריפלוקס מכאבים בחזה, בחילה אחרי אכילה צרבת ועוד. חלקם של הסובלים מבקע סרעפתי יסבלו גם מריפלוקס אם כי אין חובה ששתי ההפרעות הללו תופענה תמיד יחד ויש שיסבלו רק מריפלוקס או רק מבקע סרעפתי.  

בירור קיומו של בקע סרעפתי

הבדיקה לאבחון בקע סרעפתי נעשית במכון רנטגן. היא דורשת שתייה של חומר ניגוד המשקף את מבנה הוושט, התריסריון והקיבה. הבדיקה משקפת גם ריפלוקס. היא נעשית באמצעות צינור המכיל בקצהו מצלמה זעירה ומבצע אנדוסקופיה עליונה. יש גם בדיקה ששמה מנומטריה הבודקת את תפקוד הוושט. 

ניתוח של בקע סרעפתי- רק אצל כירורג מומחה

בקע סרעפתי עלול להקשות על אכילת מזון ומערכת העיכול. לכן פעמים רבות, מומלץ לסובלים ממנו בדרגות מסוימות חמורות, לעבור ניתוח. הניתוח נעשה בגישה פולשנית זעירה. מומלץ. לעשותו אצל רופא כירורג מומחה עם ניסיון בניתוחי בקע סרעפתי. יש היום מומחה מוביל בתחום הכירורגיה, שמבצע ניתוחי בקע בשיטת חדשניות, ללא הרדמה כללית וללא תפרים מטרידים. שיטת הניתוח הזו מתאימה לכולם ובעיקר לחולי לב, ריאות, קשישים  ועוד. הניתוח מתבצע ללא כל כאב, במתן זריקה מקומית עם זמן התאוששות קצר ושיקום מהיר.

אולי יעניין אותך גם: בקע מפשעתי