דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

ניתוח שבר - מה צריך לדעת

ניתוח שבר הוא ניתוח של בקע מפשעתי אשר קרוי גם "שבר", הרניה או קילה. מדובר בהתרחבות שנראית כמו שק בתוך חלל הבטן באזור המפשעה, שק זה שנקרא גם "שק שבר", הוא שלוחה של חלל הבטן ואליו עלולים לחדור גם איברים הנמצאים בתוך הבטן אם חלילה יש התרופפות של דופן הבטן באזור המפשעות וזהו בעצם מה שנקרא שבר. ההתרופפות שגורמת לבקע הזה יכולה להיות מולדת או נרכשת, עקב תהליך של היחלשות דופן הבטן בגלל הזדקנות ועוד. אם השבר במצב חמור יש לעשות ניתוח שבר. יש אנשים שהבקע לא מפריע להם ויש שהוא מטריד אותם מאוד.

מהם תסמיני השבר המפשעתי?

אנשים שסובלים מבקע מפשעתי, סובלים מנפיחות באזור המפשעה, בדרך כלל זה לא מלווה גם בכאבים. יחד עם זאת בזמן שיעול למשל אפשר לחוש כאבים באזור הבקע אולם מנוחה קצרה מיד מעלימה אותם. אבל יש גם מי שסובלים מכאבים רוב הזמן, ואלה מתחזקים בזמן מאמץ, והבקע בולט ונפוח. יש אנשים שיכולים לחיות עם בקע שנים רבות, ויש בקע שהולך וגדל במשך הזמן ועלול לגרום לכאבים ולאי נוחות ואנשים אלה ירצו לעשות ניתוח שבר. בקע לכשעצמו אינו תופעה מסוכנת אולם היווצרות של כליאת בקע, הוא מצב מסוכן. זהו מצב בו איברים מחלל הבטן (לרוב מהמעי הדק) כלואים בתוך שק הבקע ללא יכולת להשתחרר ממנו וזהו מצב מסכן חיים. במצב כזה ההמלצה היא לפנות מיד לבית חולים ולעבור ניתוח חירום. הסיבה לכך היא שחלק מהמעי הכלוא בבקע עלול להישאר ללא אספקת דם, והמשמעות של זה היא נמק. כליאת בקע מופיעה במקום בו היה בקע קודם לכן ויש לזה כמה תסמינים כמו: התנפחות באזור, עצירות, בחילות והקאות. הרבה פעמים כליאת בקע היא מצב טרום בקע מפשעתי.

איך מטפלים בבקע מפשעתי?

בקע מפשעתי ניתן לפתור רק באמצעות ניתוח שבר. לגוף אין יכולת לתקן בקע ואין גם שום טיפול תרופתי שיפתור את הבעיה. מנוחה עשויה להקל על התסמינים אבל היא לא פותרת את הבעיה. גם חגורות שבר עשויות לתת תמיכה והן מצליחות להכניס את הבליטה פנימה, אבל באופן כללי לא נוח להשתמש בהן. אצל חולים מבוגרים מאוד, שניתוח עלול לסכן את חייהם, מומלץ שימוש בחגורת שבר, אבל זה גם דורש בדיקה ואישור של רופא כירורג.

ניתוח שבר בילדים ובמבוגרים

ניתוח שבר הוא הפתרון לשבר אצל ילדים ומבוגרים שהבקע עלול לסכן את חייהם. ניתוח שבר אצל מבוגרים ייעשה במקרה שהבקע גדל כל הזמן בהדרגה, פוגע בתפקוד היום יומי שלהם או מכאיב להם. אבל במסוגרים שהבקע שלהם קטן ולא מפריע לתפקוד היום יומי שלהם, ניתן להסתפק רק במעקב שגרתי. אופציית הניתוח תעלה אם אין ברירה אחרת והבקע מפריע להם. מומלץ לא לדחות ניתוח שבר זמן רב, במיוחד כאשר מדובר בחולים מאוד מבוגרים, כדי שחלילה לא יתפתחו בעיות רפואיות שימנעו את ביצוע הניתוח.

בחירת מנתח לביצוע ניתוח שבר

כמו בכל תחום ניתוחי רצוי שניתוחי בקע או ניתוח שבר, כמו שהוא נקרא, ייעשה ע"י כירורג בעל ניסיון ומיומנות בניתוחי בקע. לרוב נעשה הניתוח בהרדמה מקומית ואפשר לבצע אותו גם ללא תפרים ואף לשוב הביתה בערב של הניתוח. ניתוחי בקע עושים היום בשיטה חדשנית והיא מתאימה לחולים רבים ובמיוחד לחולי ריאות, לב, מחלות כרוניות, חולים שצורכים תרופות וחולים מאוד מבוגרים. הניתוח מתבצע ע"י זריקה מקומית והשחרור כאמור הוא לאחר כמה שעות.

אולי יעניין אותך גם: בקע סרעפתי

ניתוח שבר