דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

סרטן השד בגברים - על אבחון וגורמי הסיכון

בדרך כלל מזוהה סרטן השד עם נשים, אבל גם גברים יכולים לחלות במחלה זו, אצל גברים זה יותר נדיר, ואחוז הגברים החולים עומד על פחות מ-1%. הסיבה שבגללה לא מקשרים סרטן שד בגברים, היא משום שהאיבר הזה אצלם הוא "עוד איבר" בגוף ואצל נשים הוא מתקשר עם אימהות ונשיות. כחלק מפעולות המניעה לגילוי המחלה אצל נשים, הן עושות בדיקת שד עצמית וגברים לא עושים את זה. גם בדיקת רופא לאיתור גושים חשודים אצל נשים לא נעשית על גברים. סרטן שד אצל גברים, הוא אותה מחלה כמו אצל נשים ותנאי המחלה דומים. גם סיכויי ההחלמה זהים כמו אצל נשים. בדרך כלל האבחון והטיפול המומלץ של סרטן השד הוא אצל רופא כירורג מומחה בתחום.

אבחון סרטן שד בגברים!

הסימן האופייני לסרטן שד בגברים (וגם בנשים) הוא קיומו של גוש מוצק אבל יש גם כמה סימנים אחרים העלולים להיות סימפטומים למחלה כמו: הפרשות מהפיטמה, שקיעת הפטמה, כיבים בעור, שינוי בצורה או בגודל השד.

אבחון סרטן שד בגברים, מתחיל אצל רופא המשפחה. אם הוא יחשוד שיש ממצא כלשהו מדאיג, הוא יפנה את המטופל אל מרכז רפואי לבדיקות נוספות. בדיקת ממוגרפיה היא אחת הבדיקות הכי חשובות בנושא של גילוי גושים חשודים. זוהי בדיקת רנטגן של השדיים שהמטרה שלה היא לזהות שינויים בשד. בנוסף עושים אולטרסאונד המייצר תמונה תלת ממדית, בה ניתן לראות אם הגוש מכיל נוזלים או מוצק. בדיקה זו עושים לאחר מריחה של ג'ל שקוף על האזור המיועד לבדיקה. אם יתגלה גוש חשוד, תילקח דגימה של תאים ותועבר לבדיקה כדי לשלול או לאשר קיומם של תאים סרטניים. ביופסיה נעשית בתנאים של הרדמה מקומית.

מהם גורמי הסיכון המולדים אצל גברים?

גורמי סיכון למחלת סרטן השד בגברים הם כמו אצל נשים,  אינם חד משמעיים ואינם ברורים אולם על סמך מידע שנאסף לגבי גברים, נראה כי אצלם יש למחלה קשר עם המאזן ההורמונלי שלהם. יש שתי קבוצות של גורמי סיכון למחלה בקרב גברים: גורמי סיכון מולדים וגורמי סיכון נרכשים. גורמי הסיכון המולדים כוללים את נושא הגיל, שהוא נתון משמעותי בהתפתחות סרטן שד אצל גברים לרוב בגילאים 60-80 כאשר הגיל הממוצע הנו 65. עם התקדמות הגיל, רמת הסיכון עולה. בנוסף לגיל גם מוצא אתני וגנטיקה משחקים תפקיד. ידוע כי גברים ממוצא אפרו אמריקני ויהודים, נמצאים בסיכון יותר גבוה לחלות במחלה. במחקר שנעשה בטכניון ופורסם בשנת 2005 עלה, כי  בקרב 30% מהגברים שחלו בסרטן השד היה גורם גנטי. בקרב 20% מהם היו בני משפחה מקרבה ראשונה, אשר חלו במחלה. אצל גברים הלוקים בתסמונת קליינפלטר, יש אחוזים גבוהים של סרטן שד.

גורמי סיכון נרכשים בסרטן שד גברים!

גורמי הסיכון הנרכשים לסרטן שד בגברים הם מחלות הפוגעות באשכים כמו למשל חזרת אחרי גיל 20. חשיפה של החזה לקרינה מייננת, נמצא בסיכון מוגבר לחלות בסרטן השד. גם אנדרוגן שיש לו אפקט מגן מפני סרטם השד אצל גברים, עלול להיפגע מחשיפה ממושכת של גברים לחום ברמות גבוהות כמו למשל במפעלי פלדה. לכבד יש תפקיד חשוב במטבוליזם של הורמוני המין, בייצור חלבונים אשר התפקיד שלהם הוא להוליך את ההורמונים בדם. כאשר גבר סובל ממחלה כלשהי בכבד, הוא עלול לסבול מרמה נמוכה של פעילות אנדרוגנית ועקב כך יהיה בסיכון מוגבר ללקות בסרטן השד. גם טיפולים הורמונאליים כמו למשל אצל גברים חולים בסרטן הערמונית, עלולים להגביר את הסיכון לחלות במחלה. בנוסף לכל אלה עודף משקל וחוסר פעילות גופנים מהווים סיכון אצל גברים לחלות בסרטן השד. 

אולי יעניין אותך גם: כיס מרה

סרטן השד בגברים