דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

סרטן השד- מחקרים ונתונים

בישראל יש היום 22,481 נשים המאובחנות עם סרטן השד. ממידע עולה, כי יש ירידה מובהקת בתמותה בשיעור של 2% בכל שנה מסרטן השד. מאז שנת 2005 יש ירידה של 25% בתמותה. בישראל השימוש בממוגרפיה הנו מהגבוהים בעולם. ועוד נתון: 78% מהחולות הן מעל גיל 50. 
מתוך המאובחנות עם סרטן השד, 19,889 סובלות ממחלה חודרנית ו- 2,592 עם מחלה בשלב מוקדם. נכון להיום, האמצעי הכי יעיל נגד סרטן השד הוא הגילוי המוקדם. ככל שהמחלה תאובחן בשלבים מוקדמים, כך עולים סיכויי הריפוי לכ-90% ומעלה. 

סרטן שד לא חודרני 

סרטן השד שאינו חודרני, הנו גידול הנמצא רק בצינוריות החלב של השד. זהו סרטן השד הנמצא בשלב מוקדם מאוד. הגידו לא התפשט אל רקמת השד, גם לא אל בלוטות הלימפה אשר מתחת לבית השחי, ולאיברים אחרים בגוף. לעיתים מכנים סוג זה של סרטן "גידול טרום חודרני" ועוד. אבל גם גידולים לכאורה לא מפושטים מסוג זה, עלולים במשך הזמן להפוך לסרטן שד חודרני ולכן מומלץ לטפל בהם מוקדם, לפני שהם יעברו מוטציות גנטיות כלשהן שיהפכו אותן לממאירים, ולפני שהם יתפשטו לאיברים או רקמות סמוכות וישלחו גרורות. אומנם אין שום דרך לנבא מתי סרטן יהפוך לחודרני וממהיר, אולם הסרתו בניתוח ע"י כירורג מומחה לניתוחים של סרטן השד, וטיפולים בקרינה, מספיקים כדי להפחית את הסיכון להישנות המחלה. מומלץ גם לבצע מעקב מדי שנה וממוגרפיה בהתאם להמלצות.

מחלה ממאירה- סרטן השד נתונים

  • סרטן השד הנו המחלה הממאירה הכי שכיחה בארץ בקרב יהודיות, ערביות וגם ממוצא אחר. 
  • סרטן השד מהווה  כשליש מכל מקרי הסרטן החדשים.
  • עיקר התחלואה הוא בקרב נשים בגיל 50 פלוס, ובקבוצות היותר מבוגרות.
  • בין השנים 1980-1985 היו מקרים של סרטן שד חודרני יציבים מבחינת כמות, אולם בשנים 1985-1990 היה גידול במספר המקרים ובין השנים 2002-2015, היא שוב התייצבה.
  •  ההישרדות בקרב נשים שאובחנו בין השנים 2005-2009 הייתה 89.7% בקרב נשים יהודיות ו-84.4% בקרב נשים ערביות.
  • בשנת 2015 נפטרו בארץ מסרטן שד חודרני כ-1000 נשים.
  • בישראל בהשוואה למידות ה=OECD, שיעור ביצוע הממוגרפיה לגילוי מוקדם ושיעורי ההישרדות לחמש שנים ומעלה מהמחלה, גבוהים משאר מדינות העולם.
  • ביצוע ממוגרפיה בקרב נשים בנות 50-69 הושווה בין 33 מדינות וישראל מהווה 71% של נשים המבצעות את הבדיקה ומבחינה זו היא מעל הממוצע.
  • במדינות אירלנד, בריטניה, ניו זילנד ואוסטריה, נצפתה יציבות או עלייה בשיעורי ביצוע הממוגרפיה.
  • אמצעי הממוגרפיה לגילוי מוקדם של סרטן השד, הנו הכלי היחידי והיעיל לגילוי סרטן השד. בדיקת ממוגרפיה מומלצת אחת לשנתיים לנשים מגיל 40 ומעלה. לנשים שיש להן סיכון מוגבר לחלות, מומלץ לעבור ממוגרפיה אחת לשנה. 

מתי מומלץ לפנות לרופא?

מומלץ לכל אישה לבדוק ולמשש את שדיה, כדי לנסות ולאתר חלילה גוש חשוד. יש לפנות לפחות פעם בשנה לרופא כירורג המתמחה בבדיקה זו, כדי להסיר חשש לקיומו של גוש או ממצא מדאיג. אולם רופא כירורג המבצע ניתוחים בנשים חולות סרטן השד, ממליץ לא להסתפק בבדיקה הידנית של רופא, אלא לבצע גם ממוגרפיה. חשוב לומר כי לנשים שיש להן נשאות גנטית מדרגה ראשונה, מומלץ לעבור בדיקת ממוגרפיה החל מגיל 40 ואחת לשנה. לקבוצות נשים מקבוצות סיכון נוספות מומלץ ביצוע בדיקת MRI לשד פעם בשנה. גם נשים שחלו במחלת לימפומה ועברו הקרנות לבית החזה, בעיקר אם הן לפני גיל פריון, הן בקבוצה של סיכון מוגבר לחלות בסרטן שד. מומלץ להן לבצע מעקב רפואי יש קשר לאורח חיים בריא ולקיומו של סרטן השד. ממחקרים עלה כי חיים פעילים ובריאים מפחיתים את הסיכון לחלות ואף משפיעים על חזרת המחלה.

אולי יעניין אותך גם: קילה

סרטן השד- מחקרים ונתונים