דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

בקע סרעפתי - על הטיפול והניתוח

בקע הנו מונח רפואי, שמתכוון לתאר מעבר של חלק מאיבר בגוף או רקמה ממקומם הטבעי אל חלל אחר. הדבר מתרחש, משום שחלק מהקיבה עולה למעלה דרך הסרעפת. הסרעפת היא השריר, המפריד בין החזה לבין חלל הבטן. הוושט הוא הצינור המחבר בין הבטן לקיבה. בקע סרעפתי מתפתח במצב בו רצועות ושירים מהקיבה, חודרים דרך פתח בסרעפת ובמקום הזה הם נחלשים, ואז עלול חלק מהקיבה לגלוש לתוך בית החזה.
בקע סרעפתי הנו חריגה של חלקים מהמערכת של חלל הבטן, לתוך בית החזה. התהליך הזה נוצר בגלל פגם בסרעפת. הפגם הזה יכול להיות מולד ולהתרחב במשך הזמן או להתפתח לטראומה. בנוסף לכך. יש מספר סוגים של בקע והשכיח ביותר הוא זה שהמעבר מהקיבה לוושט, עולה דרך בית החזה והבקע הזה גם עלול לגרום לריפלוקס ולדלקת בוושט. 

מהם הסוגים של בקע סרעפתי?

  • בקע סרעפתי גולש. זהו בקע בו המעבר של הוושט הוא מעל הסרעפת, במצב בו מרבית הקיבה נמצאת בבטן כ-95% מהבקעים הם מהסוג הזה.
  • בקע סרעפתי זה הוא כאשר המעבר קיבה-ושט נמצאים בחלל הבטן
  • אבל החלק שנקרא פונדוס, חודר לסרעפת במקביל לוושט לתוך חלל בית החזה.
  • הסוג השלישי של בקע סרעפתי הוא שילוב של בקע מסוג 1 ומסוג  והוא נפוץ מאוד.
  • סוג זה של בקע סרעפתי הוא כאשר אחד מהאיברים בבטן (לא הקיבה כמובן) חודרים דרך הבקע אל חלל בית החזה.

שכיחות וגורמי סיכון של בקע סרעפתי

שכיחות בקע סרעפתי עולה עם הגיל. 10% מהאנשים מתחת לגיל 40 יסבלו ממנו לעומת 50% מהאנשים מעל גיל 60. קשה מאוד לקבוע מהי שכיחות בקע סרעפתי משום שיש אנשים שיש להם בקע סרעפתי, אך משום שאין להם שום סימפטומים, הם אף לא יודעים מכך. ברוב המקרים לא יודע מהי הסיבה להתפתחותו של בקע סרעפתי. זו יכול להיות חבלה או טראומה באזור הסרעפת או פגם מולד. גם הרמת משאות כבדים עלולה לגרום לכך, הקאות או עצירות, שיעול תכוף ועוד. גם בקרב הסובלים מעודף משקל יש אחוז גבוה של אנשים עם בקע סרעפתי.

מה הקשר בין ריפלוקס ובקע סרעפתי?

כאמור בקע סרעפתי נפוץ בקרב אנשים מעל גיל  50 וכן הסובלים מעודף משקל. רובם של הבקיעים הם ללא תסמינים, אבל ככל שהבקע גדול יותר, כך יש סיכון להתפתחותם. אז יהיה קושי בבליעה כאבים בבטן העליונה, קוצר נשימה ועוד. סימנים נוספים לקיומו של בקע סרעפתי הם: גיהוקים, תחושת שובע, צרבת ועד לדימום ממערכת העיכול. יש קשר הדוק בין קיומו של בקע סרעפתי לבין ריפלוקס (מחלת החזר תוך ושטי). במצב הזה מתרחשת עלייה של חומצות קיבה או של אוכל אל החלק העליון של הוושט ואז יחוש הסובל מכאבים בחזה, בחילה לאחר אוכל ועוד. זהו מצב נפוץ אצל מי שסובל מבקע סרעפתי. אולם יש הסובלים מבקע סרעפתי או רק מריפלוקס ולא משניהם יחד.

טיפול וניתוח של בקע סרעפתי

כאשר התסמינים הופכים לדבר קבוע ופוגמים בתפקוד בחיי היום יום, מומלץ לפנות לרופא כירורג עם ניסיון בניתוחי בקע סרעפתי, כדי לבדוק אם אתם נמצאים במצב ניתוחי. הבדיקה הראשונה אותה תצטרכו לעשות היא ושט- קיבה-תריסריון. זו בדיקה הנעשית באמצעות צינור גמיש אשר בקצהו יש מצלמה זעירה- אנדוסקופיה ולאחר בדיקת הבקע ניתן יהיה לקבל תמונה מה מצבו של הבקע, גודלו ואף מיקומו ולהחליט על הטיול המתאים. אם הוחלט על ביצוע ניתוח בקע, מומלץ לפנות לרופא כירורג המומחה בתחום.

בקע סרעפתי