דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

בדיקת סרטן השד – גילוי מוקדם מציל חיים

לאורך השנים הפכה מחלת סרטן השד למחלה הממארת הנפוצה ביותר בישראל, ובעולם המערבי כולו. בישראל מדי שנה מאובחנות כ-5,000 נשים כחולות בסרטן השד, כאשר האבחנה המוקדמת מהווה את האמצעי היעיל ביותר להתמודדות עם המחלה. הסיכויים להחלים מן המחלה כאשר היא מתגלה בשלביה המוקדמים עומדים על כ-90% בישראל – אחוז גבוה לכל הדעות. מאז שנת 2005, חלה בישראל ירידה של כ-25% בתמותה מהמחלה. נתונים אלה מעידים על החשיבות המכרעת של הגברת המודעות לתסמיני המחלה בשלביה המוקדמים, ולדרכי הבדיקה שעל כל אישה להכיר. במקרה זה, גילוי מוקדם באמצעות בדיקת סרטן השד ללא ספק טומן בחובו את האפשרות להציל חיים.

ישנה חשיבות עצומה להעלאת המודעות לנושא בדיקת סרטן השד, ולכך שכל אישה תכיר את האחריות שלה לגוף שלה ולבריאותה הפיזית, וכיצד היא יכולה לממש אותה. כפי שיוסבר בהמשך, ישנם כלים יעילים במיוחד שמטרתם לאפשר גילוי מוקדם ככל האפשר אשר מוביל לרוב להחלמה. בראשם, בדיקת הממוגרפיה, אשר יעילותה הגבוהה מתבטאת בכך שביצועה מוריד את שיעורי התמותה ברמה דרסטית. גופים רבים עמלים על הפצת המודעות לנושא בקרב נשים רבות ככל האפשר, ובנוסף חשוב שנשים יכירו גם את השתייכותן לקבוצות סיכון שונות ואת ההיסטוריה המשפחתית שלהן, כאשר אלה עשויים להשפיע על הסיכויים לחלות במחלה.

סוגי הבדיקות

בדיקת סרטן השד מתבצעת כמובן על ידי רופא, אולם על כל אישה מוטלת האחריות לדאוג לבריאות שלה גם באמצעות ההיכרות שלה עם גופה וההבחנה בשינויים המתרחשים בו. בכל גיל, יש לשים לב לשינויים כלשהם בשד, בפרט כאשר בעת מישוש השד מבחינים בגוש. אם מבחינים בשינויים כאלה, חשוב מאוד לפנות לרופא ולברר מה הגורם להם. מגיל 30 בערך, מומלץ להיבדק אחת לשנה אצל רופא המתמחה בבדיקת שד ידנית. הבדיקה מתבצעת בשכיבה ובישיבה, ובה נבחנים הן השדיים והן בלוטות הלימפה בבתי השחי ובצוואר. מתחת לגיל 50, מבנה השד בדרך כלל צפוף והגוף הומה פעילות הורמונלית, מה שמקשה על האפשרות לאתר שינויים בשד באמצעות בדיקת ממוגרפיה. לכן, רוב הנשים לא יופנו לביצוע בדיקה זו בגיל צעיר יותר.

בדיקת הממוגרפיה – מפחיתה בכ-25% את שיעור התמותה

בדיקת ממוגרפיה מומלצת לביצוע החל מגיל 50 בתדירות של אחת לשנתיים. עבור קבוצות מסוימות באוכלוסיה, מומלץ לעתים לבצעה החל מגיל מוקדם יותר ובתדירות גבוהה יותר. בדיקת סרטן השד זו הוכחה כמפחיתה את שיעור התמותה מהמחלה בכ-25 אחוזים, והיא יעילה ברוב המכריע של המקרים. על כן, ביצוע בדיקה זו נכלל בהמלצות של המועצה הלאומית לאונקולוגיה, ומתקיים בכל קופות החולים במסגרת תכנית לאומית שנפתחה הודות ליוזמה של האגודה למלחמה בסרטן. לעתים, יש צורך גם בבדיקות נוספות, כמו MRI או אולטרה סאונד, בהתאם לצורך או להשתייכות לקבוצות סיכון ספציפיות. אולם עבור רוב הנשים בדיקת הממוגרפיה תהיה מספקת וחשוב להקפיד על קיומה בהתאם להמלצות.

בדיקת הממוגרפיה מתבצעת באמצעות קרינת רנטגן בעוצמה נמוכה אשר מטרתה לאתר גידול סרטני בשד, לשלול את קיומו של גידול כזה או לאתר את מיקומו המדויק של הגוש. לעתים קרובות, הבדיקה מסוגלת לגלות גוש גם אם לא ניתן להבחין בו באמצעות בדיקה ידנית, כלומר מישוש. הבדיקה מהירה ולא פולשנית, ובמהלכה נלחץ השד בין שני משטחים פעמיים: בפעם הראשונה הוא נלחץ מלמטה למעלה, ובפעם השניה מהצדדים. מדובר בתהליך פשוט הנמשך מספר דקות בלבד. בשל היעילות המוכחת של הבדיקה, אשר היא גבוהה במיוחד, יתרונותיה עולים על חסרונותיה ועל כן היא כה מומלצת לביצוע שגרתי.

קראו גם על: סרטן השד תסמינים

 

בדיקת סרטן השד