דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

סרטן השד – מידע כללי

מקורה של המחלה בגידול הממוקם ברקמת השד. ככלל, סרטן נוצר כאשר אחד התאים ברקמה מסוימת בגוף אינו מפסיק להתחלק. במצב כזה הוא מתחלק פעמים רבות ללא כל בקרה עד ליצירת גוש, שעלול לפגוע אף ברקמות בריאות הסמוכות אליו או לשלוח גרורות לרקמות מרוחקות יותר. סרטן השד, באופן ספציפי יותר, מתפשט לבלוטות הלימפה אשר בבתי השחי ועלול לשלוח גרורות לריאות, לעצמות ולאיברים נוספים.

סרטן השד הוא הגידול השכיח ביותר בקרב נשים, והוא נחלק למספר סוגים. המשותף ביניהם הוא החשיבות הגדולה ואף המכרעת של גילוי מוקדם, שמשפר את סיכויי ההחלמה באחוזים גבוהים במיוחד. על כן, מומלץ לנשים החל מגיל מסוים לערוך בדיקות תקופתיות על מנת לוודא שהן בריאות או לאתר את הגידול בשלביו המוקדמים.

גורמי סיכון ותסמינים

ישנם גורמי סיכון שונים אשר ידוע כי עשויים להצביע על סיכויים גבוהים יותר לחלות במחלה. גורמי הסיכון רבים, ויצוינו כאן חלק מהם. בחלק מהמשפחות עלולה להיות נטייה תורשתית למחלה, ועל כן מומלץ לנשים שקיימת במשפחתן הנטייה להיבדק החל מגילאים מוקדמים יותר מיתר האוכלוסיה. השמנה אף היא מהווה גורם סיכון משמעותי, וכך גם היריון ראשון בגיל 30 ומעלה. עישון וצריכה מופרזת של אלכוהול גם כן יכולים להחמיר את הסיכון. כמו כן, התגלה כי המחלה נפוצה יותר בקרב נשים לבנות מאשר בקרב נשים שחורות; ובקרב נשים בצפון אירופה, בארצות הברית ובישראל יותר מאשר בקרב אלו החיות במזרח אסיה ובאפריקה. המחלה עשויה לתקוף גם גברים, אולם היא נפוצה פי מאה בקרב נשים מאשר בקרב גברים.

התסמין המרכזי באמצעותו לרוב מתגלה מחלת סרטן השד הוא גוש בשד. בכל מקרה של גוש בשד יש לגשת להיבדק, אך יחד עם זאת, חשוב לדעת כי לא כל גוש בשד מהווה עדות למחלה, ולעתים מדובר בציסטות או בגידולים שפירים. בנוסף, לא תמיד ניתן לחוש בגוש בשד, ובמקרים מסוימים הוא מתגלה רק בממוגרפיה הסורקת את האיזור. תסמינים נוספים בהם עלולה לחוש החולה הם כאב בשד, שינויים בעור שעל פני השד ובמבנה של השד, הפרשה של דם מהפטמה, שקיעה של הפטמה או שינויים בעור הפטמה, כגון קילוף.

אבחון מוקדם מציל חיים

לא ניתן להפריז בחשיבותן של הבדיקות השונות לגילוי מחלת סרטן השד. ככלל, חשוב שכל אישה תהיה ערנית ותסב את תשומת לבה לשינויים כאלה ואחרים בשדיים. ההמלצות שיינתנו לכל אישה לגבי תדירות הבדיקות הרפואיות ואופיין הן שונות וייחודיות, בהתאם לגורמי הסיכון הרלוונטיים עבורה. על כן, חשוב לפנות לרופא המתמחה בבדיקות שד על מנת לקבל את ההמלצות המתאימות, וכן כדי לבצע בדיקת שד שגרתית. ישנן גם בדיקות נוספות, כמו אולטרסאונד שדיים אשר מהווה בדיקה משלימה לממוגרפיה; בדיקת MRI הנמצאת בסל הבריאות עבור נשים הנמצאות בקבוצות סיכון מסוימות; וביופסיה של השד, בדיקה אשר יש לבצע כאשר מתגלה גוש בשד.

הבדיקה הקריטית ביותר, שמאפשרת לגלות את הגידול בשלב מוקדם ובכך להפחית בשיעור ניכר מאוד את אחוזי התמותה מהמחלה, היא בדיקת ממוגרפיה. בבדיקה זו מתבצע צילום רנטגן של השד, שבאמצעותו ניתן לזהות את הגידול אפילו לפני שניתן לחוש בו. עבור נשים בנות 50 ומעלה, מומלץ לעבור בדיקת ממוגרפיה תקופתית אחת לשנתיים. נשים אשר נמצאות בקבוצת סיכון שלהן אמא או אחות אשר לקו במחלה יכולות לקבל המלצות מותאמות אישית מרופא, כאשר ההמלצה הכללית היא להתחיל בביצוע הבדיקה בגיל מוקדם יותר ובתדירות גבוהה יותר – אחת לשנה החל מגיל 40. 

קרא גם על: בקע מפשעתי

 

סרטן השד