דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

מה זה בקע מפשעתי? סימפטומים ועוד

אנשים רבים סובלים מבעיה של בקע סרעפתי או במפשעה. בסופו של דבר הם יזדקקו לשירותיו של מנתח כירורג מומחה בתחום. במאמר זה נסביר איך נגרמת הבעיה הרפואית ומהם הסימפטומים לכך.

יש מקרים בהם פעוטות וילודים גם סובלים מבקע, בעקבות חולשה מולדת. לעתים ניתן להבחין בבעיה רק כאשר הפעוט בוכה, מתקשה בהטלת מימיו או מתאמץ. 

בחלק מהמקרים של בקע אין שום סימפטום ולכן הוא לא יתגלה, אלא אם האדם נבדק בגלל עניין אחר. לעתים יהיה ניתן לראות איזו בליטה במעי שתבלוט במיוחד בזמן שיעול או מאמץ או בעמידה.

יש כמה סימפטומים לבקע מפשעתי ובין השאר:

-בליטה דו צידית או חד צידית באזור העצמות בקדמת האגן.
-כאב או תחושת צריבה באזור של הבליטה.
-אי נוחות או כאב באזור המפשעה. אי הנוחות תגבר בזמן שיעול, הרמת משאות, התכופפות ועוד.
-תחושת משיכה או כובד במפשעה.
- לחץ או חולשה במפשעה.
-אצל גברים, ייתכן ותהיה נפיחות או כאב בשק האשכים.

בכל הופעה של אחד מהסימפטומים הנ"ל, יש לפנות לרופא. הרופא יוכל לחוש בו, ולעתים ניתן להחזיר אותו למקומו בחלל הבטן. אם אין אפשרות כזו, ייתכן ומדובר בבקע כלוא, רקמה של מעי שחדרה למפשעה, דבר הדורש טיפול רפואי מידי.

לבקע כלוא יש מספר סימפטומים כמו למשל בחילה, חום, דופק מואץ, הקאה, כאב פתאומי וגם בליטה.

למה מתפתח בקע ?

לעתים אין סיבה מיוחדת להתפתחות של בקע, אבל לעתים יש.  חלק מהן יכול להיות לחץ תוך בטני מוגבר, חולשה בדופן הבטן, מאמץ רב בעת השתנה, הרמה של משאות כבדין, הצטברות נוזלים בבטן, עודף משקל, הריון, שיעול או התעטשות כרוניים. יש גם מי שסובלים מחולשה מולדת בבטן, עקב כך שהצפק- הקרום העוטף את חלל הבטן לא נסגר לחלוטין וזה בזמן התפתחות העובר בבטן האם. לעתים עלול להתפתח בקע בגלל היחלשות של שרירי הבטן, הזדקנות, שיעול כרוני כמו למשל אצל מעשנים, פעילות גופנית מאומצת ועוד. אצל גברים יש אזור חלש שהוא בתעלה המפשעתית, בה עובר צינור הזרע לשק האשכים והם יסבלו לרוב מבקע באזור זה. אצל נשים חיבור הרחם מקובע ע"י רצועות בחלל הבטן, ולעתים ממש ב"תפר" בין הרצועה לבטן יווצר בקע.

בקע מפשעתי- בעיקר אצל גברים

בקע מפשעתי נפוץ בעיקר בקרב גברים, בשל החולשה לאורך התעלה המפשעתית. האשכים נוצרים בתוך חלל הבטן ונודדים מטה דרך התעלה. אחרי הלידה אצל הזכרים אמורה התעלה להיסגר, אבל במקרים מסוימים היא לא נסגרת וכתוצאה מכך יש היחלשות במקום הזה. חולשה בדופן הבטנית עלולה להיווצר גם במהלך החיים בשל פציעה או ניתוחים. גם מאמץ גופני, הרמת משאות, עודף משקל או הריון עלולים לגרום לבקע מפשעתי.
אצל גברים יש נטייה גנטית להתפתחות בקע, אם הוא קיים גם אצל בני משפחה מדרגה ראשונה. גם חולים בציסטיק פיברוזיס מפתחים בקע, עצירות, עודף משקל שיוצר לחץ על הבטן, הריון, היחלשות שרירי הבטן ולחץ בחלל הבטן.

לעתים גם תינוקות שנולדו בלידה מוקדמת סובלים מבקע מפשעתי, ואצל רבים מהסובלים ממנו הוא חוזר שוב.

יש לכם סימפטומים לבקע, מה עושים?

אם אתם סובלים מסימפטומים של בקע מפשעתי, עליכם לפנות מיד לרופא מומחה שהוא כירורג בהכשרתו עם ניסיון בטיפול וניתוחי בקע. במהלך הבדיקה יבחן הרופא אם קיים בקע. זה יכול להתבצע בעמידה וזה יכול להתבצע תוך כך שהרופא מבקש מהמטופל להשתעל, אז הבקע בולט ומתגלה. הרופא ישאל את הפציינט שאלות על מידת הכאב, כמה זמן נמשכים הסימפטומים, האם יש בנוסף גם הקאות, מהו עיסוקו של המטופל ולאחר מכן יעניק לו את הטיפול המתאים.

בקע מפשעתי