דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

מה זה בקע סרעפתי?

בקע הנו מונח רפואי. הוא מתאר מעבר של חלק מאיבר בגוף או רקמה מהמקום הטבעי שלהם דרך דופן כלשהי בדרך כלל דופן הבטן. בקע סרעפתי מתרחש כאשר חלק מן הקיבה פולש דרך הסרעפת אל חלל בית החזה.

עם הגיל עולה השכיחות לקיומו של בקע סרעפתי בכ-10% מהאנשים. קשה לדעת בדיוק מהו הגיל בו מתפתחת ההפרעה שכן ברוב המקרים אין בכלל סימפטומים.

הסרעפת היא שריר שהתפקיד שלו הוא להפריד בין חלל הבטן לבין חלל בית החזה. בקע סרעפתי הוא מצב בו הוושט, הצינור שמחבר בין הקיבה והפה, פורץ דרך פתח בסרעפת ומתחבר לקיבה. מצב זה מתפתח כאשר רצועות ושרירים באזור הסרעפת נחלשים, והקיבה בולטת לתוך חלל בית החזה.

ישנם שני סוגים של בקע סרעפתי. בקע סרעפתי גולש שהוא כ-95% ממקרי הבקע הסרעפתי הם כאלה. במצב זה המעבר של הקיבה והושט נודדים מעל הסרעפת ומרבית הקיבה נמצאת בחלל הבטן. הסוג השני הוא שחלק מהקיבה לרוב החלק שנקרא "הפונדוס" חודר בעד הסרעפת אל חלל בית החזה. 

הסוג השלישי הנו שילוב של הסוג הראשון והשני. ויש גם סוג רביעי כאשר יש מעבר של אחד מעברי הבטן דרך הבקע הסרעפתי לחלל בית החזה.

מהן הסיבות להיווצרות בקע סרעפתי?

ברוב המקרים קשה לדעת מה הגורמים של בקע סרעפתי. זה עלול להתרחש על רקע טראומה, חבלה באזור הסרעפת, פגם או מום מולדים. בקע סרעפתי יכול להתפתח על רקע של הרמת משאות כבדים, הקאות מרובות, לחץ בחלל הבטן, עצירות ועוד. ייתכן גם כי יתפתח בקע סרעפתי על רקע של בעיות גב, עקמת או שחיקה של הדיסק הבין-חולייתי. בקע גם נפוץ באנשים בני חמישים ומעלה ובאלה הסובלים מעודף משקל.
הבקעים הקטנים מופיעים ללא תסמינים. ככל שהבקע יותר גדול, כך יהיו יותר סימפטומים. הנפוצים שביניהם: גיהוקים, צרבת, תחושת שובע גם לאחר אכילה מועטה. קושי בבליעה, קוצר נשימה ולעתים גם הקאה דמית או צואה שחורה המעידים על דימום ממערכת העיכול.

יש קשר בין בקע סרעפתי לריפלוקס

כאשר מתרחשת עלייה של אוכל על רקע של ריפלוקס, הסובלים מכך חשים כאבים בחזה, בחילה אחרי אכילה, צרבת ועוד. מריפלוקס סובלים לרוב אנשים הסובלים גם מבקע סרעפתי. זה לא חובה לסבול משתי המחלות יחד, ויש שיסבלו רק מאחת מהן.

כאשר התסמינים של הריפלוקס נוכחים באופן יום יומי ופוגעים באיכות החיים, יש לפנות לרופא על מנת לעבור בירור רפואי.  הרופא בוודאי יפנה את המטופל לבדיקת של גסטרוקוסרופיה, בדיקה החודרת דרך הושט אל הקיבה והתריסריון. היא נעשית במכון רנטגן ולפני ביצועה, יש צורך לשתות כמות מסוימת של חומר ניגוד, אשר מאפשר לרופא לראות את הוושט הקיבה והתריסריון. היא נעשית באמצעות צינור גמיש בקצהו מצלמה, וכך ניתן לראות אם קיים בקע, באיזה גודל, איפה ועוד.

ממצאי הבדיקה יובילו את הרופא להחלטה, מהו הטיפול האופטימלי עבור המטופל.

מהן הסכנות של בקע סרעפתי?

לרוב קיומו של בקע סרעפתי אינו מסוכן. הסכנה היא כאשר יש כליאה של הקיבה בשק הבקע או הסתבכות נוספת. מצב זה של בקע כלוא גורם לקושי בבליעה, כאבים בבטן העליונה, בחילות והקאות. זהו מצב חירום המחייב פנייה מידית לרופא

במקרים רבים הטיפול בבקע סרעפתי הוא ניתוח כאשר מומלץ כמובן לפנות למנתח כירורג מומחה, שמאחוריו יש הצלחות של ניתוחים דומים. יחד עם זאת שינוי אורח החיים והטיפול הרפואי עשויים להקל על חלק מן הסובלים אולם לא על כולם.

 בקע סרעפתי