דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

בקע בבטן - סוגים שונים ועוד

ישנם כמה סוגים של בקע. זהו למעשה מצב של היחלשות דופן הבטן ויש לזה גם כמה שמות כמו: הרניה, קילה ועוד. בקע בבטן עלול להיראות כמו כדור או בליטה מתחת לעור והוא גורם לאי נוחות ולכאב. במפגש עם הרופא, יוכל זה האחרון לאתר נפיחות או אודם באזור הבקע או לגלות סוג של "בלוטה, בדופן הבטן בקעים קטנים לרוב, לעתים חולפים ונרפאים מאליהם, ולעתים רבות אין להם סימפטומים ואנשים בכלל לא יודעים שיש להם בקע. אבל יש מקרים בהם עלול להיגרם סיבוך כתוצאה מכך שיש בקע כלוא, מצב שחלק מהמעי לכוד ב"שק הבקע" והוא עלול להפוך לנמק. זהו מצב מסכן חיים.

סוגים של בקעים- בקע בבטן, בקע טבורי, בקע סרעפתי, בקע מפשעתי ועוד

בקע טבורי עלול להיגרם עקב מאמץ ממושך. הוא עלול להתרחש על רקע של חולשה מולדת או הזדקנות הגוף. הוא שכיח בקרב נשים בעיקר אחרי הריונות והלחץ של משקל הרחם על דופן הבטן. יש מטופלים הסובלים מבקע זה על רקע של עודף משקל או הצטברות נוזלים בחלל הבטן. יש גם אנשים הסובלים מעצירות כרונית, לצורך ריקון המעיים הם נדרשים כל העת למאמץ מיוחד וגם הם יסבלו מבקע זה. ויש מטופלים שסובלים משיעול כרוני על רקע מחלות או עישון, וגם אצלם עלול להתפתח בקע טבורי.

מלבד בקע בבטן, יש גם בקע מפשעתי שהוא שכיח בעיקר בקרב גברים. כ-3% יסבלו ממנו. בקע זה נגרם כתוצאה מחולשה בתעלה המכילה את צינור הזרע. בקע משפעתי דורש טיפול ניתוחי ולא חולף בעצמו.

בנוסף יש גם בקע אפיגסטרי, בחלק העליון של הבטן. זהו בדרך כלל בקע קטן גם הוא שכיח בקרב גברים והוא עלול לגרום לכליאה של רקמת מעי או שומן וגם לנמק. בקע מסוג זה דורש אבחון וטיפול מיידים.

ניתוח זה לעתים הפתרון היחיד

הפתרון היחיד לעתים במצב של בקע הוא ניתוח. בקע הוא מצב מאוד שכיח, וכאשר מדובר באנשים בריאים, הם יוכלו לעבור את הניתוח בשלום. זהו ניתוח קל ומומלץ לעשות אותו אצל כירורג מומחה, שמאחוריו ניתוחי בקע רבים. לניסיון יש משמעות רבה בהצלחת הניתוח. את הניתוח אפשר לעשות בגישה פתוחה ע"י חתך או בגישה לפרוסקופית, בהתאם למצב ולסוג הניתוח. כמובן שיש לשקול גם את סוג ההרדמה אם היא תהיה אזורית או מלאה במקרה של ניתוח.

ניתוחי בקע יבוצעו בהרדמה אפידורלית או כללית. סוג ההרדמה נקבע על ידי המרדים והמנתח בהתאם למצבו של המטופל. לאחר וידוא ההרדמה, יבצע המנתח את הניתוח כפי הוחלט עליו מראש אם לפרוסקופי או בגישה פתוחה.  

לא כל מי שסובל מבקע, חייב לעבור ניתוח. מדובר על דרגות של חומרה אשר אותן יבחן המנתח. סוג הבקע, הגודל וכן הרקע הרפואי של המנותח. מצבו הרפואי הכללי ועוד. כל אלה יעניקו למנתח אבחון והבנה איזה סוג של ניתוח בקע עליו לעבור. לעתים עלול להיווצר מצב שניתוח לפרסקופי יעבור לניתוח בגישה פתוחה, לאור ממצאים שהמנתח רואה בזמן אמת וחושב שזהו סוג הניתוח הכי נכון עבור המטופל.

כאמור יש המון סוגים של בקע בבטן ועוד. הם נגרמים מסיבות שונות ויש כאלה, שאין לדעת מדוע הם נגרמים.
בכל מקרה כאשר אתם סובלים מבקע כלשהו ומצבכם מחייב ניתוח, מומלץ לפנות למנתח בכיר עם ניסיון, שיוכל גם להחליט עם סוג הניתוח שאתם תעברו וגם יעביר אתכם אותו בהצלחה, עם שיקום קל וכאבים קלים.

בקע מפשעתי