דלג לתוכן המרכזי
072-3944318
סרטן השד

סרטן שד - גילוי מוקדם

סרטן שד - דרכים לגילוי מוקדם

סרטן שד הינה תופעה שכיחה ההולכת וגדלה בקרב אוכלוסיית הנשים אך לא תמיד. בשנים האחרונות נמצא כי גם בקרב גברים סרטן שד יכול להיות. מיעוט יחסית קטן מהחולות מאובחנות בשלב הטרום-סרטני מה שמכונה לא חודרני, ואצלן סיכויי הריפוי גבוהים מאד. גם בשלב החודרני, ככל שהגידול מאובחן בגודל קטן יותר וללא חדירה לבלוטות או כלי דם, סיכויי הריפוי גבוהים יותר. מכאן החשיבות הגדולה של אבחון מוקדם.

טיפול בסרטן השד

הטיפול בסרטן שד נקבע לפי מצב המחלה  בתהליך האבחון יבדקו גודל הגוש, פיזור לבלוטות, גרורות באברים אחרים. כל פי נותנים אלו והמאפיינים הביולוגיים והגנטיים של המטופל/ת מסייעים בקביעת הטיפולים המתאימים באופן אישי לכל חולה. בתהליך הבדיקה והאבחון נלקחת דגימה אשר נשלחת לבדיקת ביופסיה ובה גם בודקים איזה סוג טיפול יכול לסייע כמו החדרת הורמונים, תרופות ביולוגיות ומה מידת ההשפעה ואם בכלל ניתן לתת את הטיפולים.

לאחר האבחון הראשוני סרטן השד מתבצעת בדיקה גנטית הנותנת מידע האם חולות בשלב זה יכולות להסתפק בטיפול ניתוחי בלבד או שיש צורך להוסיף גם טיפול מונע בכימותרפיה. הטיפול היעיל ביותר הינו הטיפול הניתוחי. ניתן לבצע כריתה מלאה של השד או רק של החלק בו נמצא הגידול. כריתה חלקית מחייבת הוספת קרינה כדי להפחית את הסיכויים להישנות מקומית של הגידול באזור הניתוח. בזמן הניתוח מוציאים בלוטה אחת במבוא בית השחי כדי לקבוע האם היה פיזור לבלוטות. קיום פיזור של תאי גידול לבלוטות הלימפה מצביע על סיכוי גבוה יותר להישנות המחלה ומחייב הוספת כימותרפיה לטיפול הניתוחי. אצל נשים עם גידולים גדולים, הכימותרפיה תינתן לפני הניתוח כדי להקטין את הגידול ולאפשר ניתוח טוב יותר.

מידע נוסף לטיפול בסרטן השד

כאשר יש גרורות של סרטן שד באיבר אחר בגוף המשמעות הינה שתאי סרטן שד נכנסו לדם ויכולים להופיע בכל מקום בגוף: בלוטות, ריאות, כבד, עצמות, מוח ועוד. במצב כזה יותר מקיף ולא רק מקומי. תהליך הטיפול כולל כימותרפיה, טיפול הורמונלי, טיפולים בתרופות ביולוגיות, טיפולים אימונולוגיים וטיפולים אחרים.

בכל ממצא חשוד בבדיקות התקופתיות בעזרת ממוגרפיה ואולטרא סאונד ניתן לבוק אם קיים חשד לסרטן שד. פרופ' שלמה ללצ'וק הינו מומחה בכירורגיה גללית הכוללת ניתוח סרטן שד, קילה, ואבנים בכיס מרה. כחלק מהתמחותו וניסיונו העשיר בתחום מבצע בדיקה וייעוץ יסודי בטרם תתקבל החלטה משותפת לטיפול וסוג הטיפול ביחד עם המטופל/ת.

רוב הנשים שהתגלה אצלם סרטן השד מחלימות! הניתוח להסרת הגידול הסרטני זוכה להצלחה בגלל השיטות הטכנולוגיות המתפתחות כל העת. בשיטות החדשות נעשים ניתוחים ללא שימוש בתפרים והניתוח עצמו אינו גורם לעיוות השד. ניתוח סרטן השד אין סיכונים וכל התהליך מהיר קצר וללא צלקות מיותרות. עם זאת ולמרות הניתוח חשוב להבין כי הסיכוי להבריא תלוי בגודל הגידול, מצב בלוטות הלימפה, אופיו הביולוגי ופרמטרים נוספים.

הנכם מוזמנים/ות להיוועץ בפרופ' שלמה ללצ'וק שיעריך מחדש ובאופן יסודי את החשד לסרטן שד, ובכל מקרה ביחד עם המטופל תיקבע דרך הטיפול תוך התאמה מדויקת למצב הגידול אופיו ומצב כללי של המטופל/ת.