דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

הרניה – כיצד ניתן לתקן בקע?

הרניה – כיצד ניתן לתקן בקע?

הרניה זה אחד השמות לכינוי תופעת בקע – שמות נוספים של התופעה הם: כילא ופטאק. מדובר במקרים בהם איבר או רקמה בולטים החוצה מתוך הבטן.
התסמינים של הרניה באים לידי ביטוי בתחושת אי נוחות ובכאבים – הכאבים יתחזקו במיוחד במקרים של שיעול, הרמה של חפצים כבדים או בשעה של מאמץ. חשוב להיות מודעים שמצב של הרניה עלול במקרים קיצוניים לסכן חיים – כך שמי שחש כאב חזק במיוחד ומבחין בתסמינים כמו רגישות ואודם באזור בגוף ובנוסף, הוא חווה גם בחילות והקאות, חשוב מאוד שיסור באופן דחוף לרופא כירורג – קיים סיכוי למצב של כליאת הבקע.  לא תמיד מתאפשר לחוש את הבליטה ולזהות את הבקע על ידי מישוש.
הבקע עלול לצוץ באזורים שונים בגוף, כאשר האזורים השכיחים ביותר להיווצרות של הרניה הם: הטבור, המפשעה ובאזורים נוספים.

ניתוחים לתיקון הרניה
הדרך לתקן מצב של הרניה תהיה באמצעות ניתוח אשר יותאם למצבו של המטופל וייעודו יהיה לתקן את המצב של הרניה. מדובר ברוב המקרים בניתוחים אשר ברוב המקרים לא מצריכים אשפוז או זמני החלמה ארוכים – אך יחד עם זאת, יש לדאוג שהרופא אשר יבצע אותם יהיה מקצועי ומומחה בתחום של תיקון בקעים וידע להתאם למטופל שלו את הניתוח המתאים ביותר.
חולים אשר עוברים ניתוח הרניה יהיו מאושפזים עד ל-24 שעות לאחר הניתוח – במידה והניתוח יהיה מורכב יותר, גם זמן האשפוז יהיה ארוך יותר בהתאם.
עוד לפני הניתוח הרופא יבצע מספר בדיקות וילמד לעומק את ההיסטוריה הרפואית של החולה וזאת בכדי להתאים לו את הניתוח האפקטיבי ביותר – בהתאם למידע המקיף שהרופא אוסף על מצבו הבריאותי של החולה, תתקבל ההחלטה לגבי סוג הניתוח אשר יחשב כיעיל ביותר עבור המטופל.  

ישנם שני סוגים של ניתוחים אשר מבוצעים במצב של הרניה: ניתוחים פתוחים וניתוחים לפרוסקופיים.
הניתוחים הפתוחים מבוצעים לאחר שהרופא יבצע חתך מעל הבקע. ניתוח לפרוסקופי – במקרים בהם מתאפשר לבצע אותו, יבצע על ידי חתכים קטנים בלבד אשר יבוצעו בדופן הבטן.
כמובן, שבמידה והרופא הכירורג אשר יבצע את ניתוח הבקע הינו רופא מקצועי ובעל ניסיון רב בתחום ניתוחי הבקעים, אתם יכולים להסיר דאגה מליבכם ולהיות רגועים ושקטים בידיעה שהוא ידע איזה סוג של ניתוח להתאים עבורכם וכיצד לבצע את הניתוח המדובר על הצד הטוב ביותר.