דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

איך מזהים בקע ?

איך מזהים בקע

בקע  היא תופעה קלינית שכיחה הנובעת מהיווצרות פתח או נקודת חולשה בקיר הבטן. רבים שואלים את עצמם איך מזהים בקע? ראשית חשוב להבין כי בקע יכול לגרום כאבים במפשעה באזור הבטן התחתונה והטבור. קיר הבטן תומך באיברים הפנימיים באמצעות מספר שכבות של רקמות כולל העור, שומן, שרירים ומשטח של רקמת חיבור. חולשה או פתח בנקודה מסוימת לאורך הקיר הזה מאפשרת הידחפות או גלישה של איברי הבטן החוצה והיווצרות בליטה. כול אחד בכול גיל כולל תינוקות, יכול לסבול מבקע. עם זאת, יותר גברים מנשים סובלים מהתופעה הזאת. לרוב בקע אצל תינוקות הוא מולד.

כדי להבין ולדעת איך מזהים בקע חשוב שנדע מהם הגורמים שעלולים להביא ליצירת בקע.  הגורמים ליצירת לחצים חוזרים ונשנים בתוך הבטן ניתן למנות עבודה פיזית הכרוכה בהרמות, דחיפות או משיכות באופן חוזר ונשנה, מחלות ריאות ודרכי הנשימה שגורמות לשיעולים חוזרים ונשנים, עצירות כרונית המחייבת מאמצים חוזרים ונשנים לצורך ריקון המעיים. גורמי סיכון נוספים להתפתחות בקע כוללים מחלות למיניהן בחלל הבטן, היריון והשמנה.

סימנים לזיהוי בקע

לא תמיד בקע כרוך בסימנים לזיהוי. כאשר יש סימני רגישות באזור הבטן התחתונה או במפשעה אשר מוחמרת בעת ביצוע מאמץ. כמו כן עלולה להיווצר בליטה רכה שמופיעה בעיקר במצב של מאמץ או במצב של לחץ תוך בטני מוגבר כמו בעת שיעול או התעטשות. במצב של מנוחה עשויים גם הכאבים וגם הנפיחות להיעלם. במצבים קשים עלול חלק מהמעי להילכד בתוך הבקע ובגלל הלחץ שנוצר על כלי הדם, לפתח נמק. במקרה הזה של בקע כלוא התסמינים והסימנים הקליניים עלולים להיות חמורים יותר ולכלול כאבים חריפים, חום, שיבוש בתפקוד של המערכת העיכול, בחילות והקאות. זהו מצב חירום שמחייב ניתוח לצורך תיקון הבקע ושחרור המעי.

אם זיהיתם סימנים ברורים לבקע או שנבדקתם וזוהו אצלכם סימנים אלו, מוטב לקבל חוות דעת נוספת מפרופ' שלמה ללצ'וק אשר הינו רופא לרפואה כירורגית ומתמחה בטיפול וניתוח של בקעים מכל הסוגים. הטיפול בבקע נעשה כיום בצורה מהירה וקלה. התפתחות הטכנולוגיות והשיטות ברפואה הכירורגית מאפשרים לבצע ניתוחי בקע ללא כאבים, בהרדמה מקומית וללא תפרים מיותרים.

אבחון בקע

במרפאת פרופסור שלמה ללצ'וק נעשים הבדיקות בשנית על מנת לטפל בבקוע בשיטה מהירה ומתקדמת ללא כאבים ותפרים מיותרים והעיקר להחזיר מצב לקדמותו להריאות ואורח חיים יותר בריא.