דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

בקע סרעפתי – מה זה בעצם?

המושג בקע, המכונה גם הרניה או קילה, מתייחס למצב רפואי במהלכו רקמה או איבר אחר בגוף עוברים ממקומם הטבעי אל חלל אחר בגוף, דרך דופן החלל בו הם נמצאים. ישנם סוגים שונים של בקעים, המסווגים על פי האיזור בגוף בו הם מתרחשים. אחד הסוגים הוא בקע סרעפתי, אשר נחלק גם הוא למספר סוגים, אולם באופן כללי זהו כינויו של מצב בו חלק מהקיבה עולה אל חלל בית החזה ובולט לתוכו. הוא מכונה כך משום שהמעבר מתרחש דרך הסרעפת, שהיא השריר שנמצא בין חלל בית החזה לבין חלל הבטן.

בדרך כלל, לא ברור מה הסיבה להתפתחותו של מצב כזה. יחד עם זאת, ניתן לזהות מספר גורמי סיכון. הבקע עלול להתפתח כתוצאה מחבלה פיזית שנגרמה לאזור הפתח בסרעפת. הוא יכול גם להתרחש בעקבות שיעולים מרובים, הקאות, עצירות או הרמת חפצים כבדים – דברים העלולים לגרום ללחץ עצים ומתמשך באזור חלל הבטן. גם בעיות שונות בגב עלולות להביא להתפתחות הבקע, ובמקרים נדירים ניתן אף לזהות מום מולד באזור פתח הסרעפת. בנוסף, נראה כי הבקע שכיח יותר בקרב אנשים שגילם מעל 50, וכן בקרב אנשים בעלי עודף משקל משמעותי.

תסמינים ובדיקות רפואיות

לעתים קרובות כאשר מתרחש בקע סרעפתי בגוף, האדם החולה כלל לא חש בתסמינים. פעמים רבות מתגלה הבעיה רק כאשר פונה המטופל לבדיקות רפואיות במטרה לברר בעיה אחרת. יחד עם זאת, ככל שהבקע גדול יותר, ניתן לזהות יותר תסמינים. תסמינים שכיחים במיוחד הם תחושת צרבת, גיהוקים מרובים, כאבים ברום הבטן או בחזה וכן קושי בבליעה. סימפטומים נוספים שעלולים להתעורר אצל האדם החולה הם תחושת שובע מוקדמת מדי או קוצר נשימה. אם התסמינים מתמידים והופכים קבועים ורציפים, ברמה שהם מפריעים לאדם בתפקודו היומיומי, מומלץ לגשת לרופא על מנת לעבור מספר בדיקות שמטרתן לברר את מקור הבעיה, ולעתים אכן יתגלה כי מדובר בבקע סרעפתי.

ישנן מספר בדיקות שכיחות המבוצעות על מנת לברר את מקור הסימפטומים. אחת מהן היא בדיקת ושט-קיבה-תריסריון, בדיקה המבוצעת במכוני רנטגן מוסמכים ובמהלכה מתבונן הרופא במבנה של שלושת האיברים הללו. בדיקה אחרת היא אנדוסקופיה עליונה, בדיקה שמתבצעת באמצעות צינור שבסופו נמצאת מצלמה קטנטנה, על מנת להסתכל על הוושט ועל הקיבה ולבדוק את מצבם. בחלק מהמקרים יבקש הרופא לבצע בדיקה נוספת הבוחנת את תפקוד הוושט. בדיקה זו נקראת מנומטריה של הוושט, והיא מבוצעת בחולים אשר הרופא שוקל לטפל במצבם באמצעות ניתוח.

טיפול בבקע סרעפתי

הטיפול בתופעה של בקע סרעפתי נחלק לשני סוגים. בחלק מהחולים ניתן לטפל באמצעות טיפול תרופתי בלבד. טיפול זה מטפל בצרבת, שהיא התסמין השכיח ביותר של בקע, ואמור להימשך לאורך כל ימי חייהם של החולים. חולים אלה יידרשו למעקב תקופתי על מנת לוודא שהמצב אינו מחמיר. דרך אחרת לטפל בבעיה היא ניתוח. ניתוח יבוצע בחולים אשר מעוניינים לטפל בבעיה באופן סופי ולא חפצים בלקיחת תרופות כל חייהם, או בכאלה הסובלים מבעיות מסוימות, כמו תסביב של הקיבה, כישלון נשימתי המתרחש במצבים של בקע גדול במיוחד או מבעיות אחרות.

הניתוח הנפוץ לטיפול במצב של בקע סרעפתי מתבצע ברמה מינימלית של פולשנות דרך חתכים קטנים מאוד בחלל הבטן או בבית החזה. מדובר בניתוח של כשעה עד שלוש שעות בלבד, שלאחריו לרוב נשארים החולים באשפוז בבית החולים כיומיים, במהלכן הם עוברים בדיקת ושט-קיבה-תריסריון בשנית על מנת לוודא שלא נפגעו איברים אלו במהלך הניתוח. עד כחודש לאחר הניתוח, יוכלו לחזור לשגרת חיים רגילה.

אולי יעניין אותך גם: בקע מפשעתי

 

בקע סרעפתי