דלג לתוכן המרכזי
072-3944318

אבנים בכיס המרה טיפול טבעי

לא כל תופעה של אבנים בכיס המרה, מחייבת ניתוח. במקרה של אבנים בכיס המרה או בצינור המרה הראשי, אין צורך לנתח אלא שיש ראשית לשלוף את האבן מהצינור וזאת יעשה גסטרואנטרולוג, ורק בהמשך לבחון את אופציית הניתוח. בחולים שסובלים ממחלות שונות, יהיה צורך לשקול את התועלות מול הסיכון בניתוח כזה. בתופעה של אבנים בכיס המרה טיפול טבעי, זה מוצע לעתים מצד מטפלים אלטרנטיביים המתמקדים בהקלה על כאב ובמניעת היווצרות אבני מרה חדשות, אך האמת היא שאין מספיק עדויות ליעילות הטיפולים הללו מול ניתוחים להוצאת אבני מרה. ממחקרים רבים עלה הקשר בין התזונה הלקויה של העולם המערבי לבין היווצרותן של אבני מרה. נטורופתיים גורסים כי למזונות רבים יש יכולת להחמיר התקפי אבנים בכיס מרה ובהתאם יש גם מזונות שעשויים להרגיע את הכאבים הללו. מנתח כירורג מיומן שמבצע ניתוחים בהרדמה מקומת להוצאת אבני מרה, גורס כי בסופו של דבר אם אי אפשר לחיות עם האבנים בשלום, חייבים לבצע ניתוח ושום טיפול טבעי לא יעזור.

מה זה אבנים בכיס המרה?

כיס המרה מכיל נוזלים כמו: מלחי מרה, שומנים, חלבונים, כולסטרול ועוד. תפקידו של כיס המרה הוא לסייע בעיכול השומנים. יש ולעתים נוצרים בכיס המרה אבני מרה כתוצאה מהתקשות של נוזלי מרה או משקיעה של שומנים . יש שני סוגים של אבני מרה: אבני כולסטרול ואבני פיגמנט. לאבני כולסטרול צבע ירוק-צהוב והן נוצרו מכולסטרול שהתקשה, 80% מהמקרים של אבני מרה הן האבנים האלה. אבני פיגמנט הן אבנים יותר קטנות וכהות עשר עשויות מחומר שנקרא בילירובין. גודלן של האבנים יכול להיות בגודל של גרגר חול ועד לאבן בגודל של כמה סנטימטרים. בכל כיס מרה יכולות להתפתח כמה אבנים. הסכנה היא שהן עלולות לחסום את הזרימה. אבנים בכיס המרה מאבחנים בבדיקת אולטראסאונד. פעמים רבות הן אינן מורגשות כלל ואין להן שום סימפטומים.

סימפטומים של אבני מרה

לעיתים יכול לקרות שאחרי תקופה ארוכה של שקט, יהיה התקף ואז יתגלה כי יש לכם אבני מרה. ההתקף בא לידי בכל מני סימפטומים כמו למשל כאב בבטן עליונה שמתגבר ועלול להימשך בין חצי שעה לכמה שעות, כאב בין השכמות וגם כאב מתחת לכתף ימין מעיד על קיומן של אבני מרה. בנוסף ייתכן כי תחושו בחילה או הקאות. התקפים אלה אגב יכולים להתרחש אחרי ארוחות שומניות בלילה. 

ניתוח להוצאת אבנים מכיס מרה

רק כירורג מומחה לניתוחים להוצאת אבני מרה יוכל לאבחן את מצבכם ולהציע לכם את דרך הטיפול הטובה ביותר עבורכם שיכול להיות דווקא ניתוח להוצאת האבנים ולא פתרון של אבנים בכיס מרה טיפול טבעי שמבטיח לכם בריאות ושחרור מהאבנים, אולם אין זה כך. מנתח מומחה ישקול את הדרך הכי עדיפה לביצוע הניתוח, האם זה יהיה ניתוח מסורתי או ניתוח לאפרסקופיה (בלייזר). השיקול יהיה מצבו של המטופל, מה גודלן של האבנים, האם יש לו מחלות רקע ועוד. במקרה של דלקת כיס המרה, יש לשקול את ניקוז כיס המרה בהרדמה מקומית ורק אחר כך להחליט אם יש צורך בניתוח. היום נחשב ניתוח הלאפרסקופיה לניתוח קל ופשוט עם זמן שיקום קצר וללא כל חתך. במקרה של אבנים תסמיניות, יש בהחלט צורך להיוועץ עם רופא כירורג מומחה להוצאת אבנים בכיס מרה. אבנים בכיס מרה טיפול טבעי, עשוי להקל על כאבים אבל לא לפתור את הבעיה מן השורש. מי שעברו בעבר ניתוחים בבטן, לא יוכלו לעבור את הניתוח בשיטת הלייזר, בגלל החשש מהידבקויות תוך בטניות הקיימות עקב ניתוחים קודמים. גם במקרה של דלקת הלבלב או צהבת כתוצאה מאבנים בכיס המרה, הסיכוי לפתור את זה בניתוח לאפרסקופייה יורד.

קראו גם על: סרטן השד

אבנים בכיס המרה טיפול טבעי